Q&A - Pytania i odpowiedzi

Zapewne większość z Was miała kiedyś pytania dotyczące funkcjonowania Systemów Zarządzania, które to nie były kluczowe z punktu widzenia samego systemu, jednak dla Was były bardzo ważne. Bardzo często zastanawialiście się nad prozaicznymi rzeczami i nie mogliście znaleźć na nie jednoznaczne odpowiedzi. Ja również miałem wiele razy pytania i wątpliwości dotyczące systemów, na które nie mogłem znaleźć rozwiązania pomimo tego, że przez wiele lat pełniłem funkcję Pełnomocnika ds. Systemów Zarządzania. 

Dlatego też powstała sekcja "Q&A - Pytania i odpowiedzi", w której postaram się odpowiedź na pytania najczęściej zadawane podczas szkoleń i konsultacji. Sekcja ta będzie na bieżąco uzupełniana o ciekawe kwestie i pytania związane z funkcjonowaniem i nadzorowaniem Systemów Zarządzania.

Poniżej zestawienie tematów, na które znajdziecie odpowiedzi w tej sekcji:

1. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się która forma jest poprawna - "audit", czy "audyt"? Jeśli tak i dalej nie wiecie którego słowa powinniście używać to zapraszam do zapoznania się z artykułem "Audit czy audyt?".


2. Czy wiecie ile jest rodzajów auditu i jak można je podzielić? Jeśli interesuje Was to zagadnienie to zapraszam do artykułu "Rodzaje auditów".


3. Jakie udokumentowane informacje są wymagane przez ISO 9001:2015, a jakie przez IATF 16949:2016? W artykule "Dokumentacja Systemów Zarządzania" znajdziecie odpowiedź jaka jest minimalna ilość dokumentów wymagana przez normy Systemów Zarządzania.


4. Czy analiza ryzyka procesu produkcji - PFMEA musi być wysłana do klienta? Jeżeli też zastanawialiście się nad tym czy wysyłać PFMEA w ramach przedłożenia PPAP, zapraszam do artykułu "Czy wysyłać PFMEA w ramach przygotowania dokumentacji PPAP?"


5. Jak należy rozumieć słowo "powinno" w normach wydanych przez ISO? W artykule "Czy 'powinno' to znaczy 'musi'?" znajdziecie Państwo odpowiedź na pytanie, co kryje się pod słowem "powinno" i czy w związku z tym musicie spełnić wymaganie zawarte w normie?


Jeżeli macie Państwo pytania dotyczące Systemów Zarządzania i nie znaleźliście na nie odpowiedzi, to zapraszam do kontaktu pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.